4o ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Στα πλαίσια της 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού που για φέτος είχε θέμα: <<Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι>> ο σύλλογος διδασκόντων και οι μαθητές του σχολείου μας διοργάνωσαν και συμμετείχαν σε μία σειρά δράσεων, κινούμενες γύρω από τον άξονα αυτό.
Συγκεκριμένα δημιουργήθηκε μία αφίσα με το πρόγραμμα της ημέρας, διοργανώθηκαν εσωτερικά πρωταθλήματα μπάσκετ, βόλλεϋ και ποδοσφαίρου, με ομάδες που συστάθηκαν από τους μαθητές (κάποιες ήταν και μικτές) και παίξαμε παιχνίδια όπως π.χ. ¨Μηλάκια¨ με αντιπάλους καθηγήτριες και μαθήτριες.Συνάδελφοι και μαθητές εκφώνησαν λόγους ή έγραψαν δυο λόγια-σκέψεις για το νόημα της εκδήλωσης.
Ζωγραφίσαμε πάνω σ΄ ένα προσχέδιο ίδιο για όλους προσθέτοντας, ο καθένας τα χαρακτηριστικά του προσώπου και των ρούχων που ήθελε, για να δείξουμε έτσι το πόσο ίσοι μα και πόσο διαφορετικοί είμαστε.Στη συνέχεια τοποθετήθηκαν το ένα δίπλα στο άλλο σχηματίζοντας έτσι μια ανθρώπινη αλυσίδα.
Επίσης, η χορωδία αλλά και μαθητές μας με μουσικά όργανα τραγούδησαν αντιρατσιστικά τραγούδια, ενώ μία μεγάλη ομάδα από 24 κορίτσια χόρεψαν μοντέρνο χορό, προσφέροντας ένα υπέροχο θέαμα.
Η μέρα μας ήταν γεμάτη από ευχάριστες και δημιουργικές δραστηριότητες, στις οποίες συμμετείχαν σχεδόν όλα τα παιδιά, αποκομίζοντας το μήνυμα <<όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι>>, παρά το γεγονός του μικρού χρόνου προετοιμασίας που είχαμε στη διάθεσή μας.

1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο 4ο Λύκειο Άλεξανδρούπολης

Εορτολογιο