4o ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Το Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό, που στοχεύει στην ενίσχυση των δεξιοτήτων και της απασχολησιμότητας καθώς και στον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας, σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Μάθησης (Ανώτατη Εκπαίδευση, Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση, Εκπαίδευση Ενηλίκων, Σχολική Εκπαίδευση, δραστηριότητες νεολαίας, κτλ).

Το Erasmus αποτελεί το βασικό πρόγραμμα εκπαίδευσης και κατάρτισης της Ε.Ε., δίνοντας έμφαση στην κινητικότητα φοιτητών/σπουδαστών και προσωπικού και στη συνεργασία μεταξύ ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης.

To Erasmus υποστηρίζει τη δημιουργία του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (EHEA), ενθαρρύνοντας παράλληλα την καινοτομία, την ανάπτυξη και την απασχόληση στην Ε.Ε. Πάνω από 2,2 εκατομμύρια φοιτητές/σπουδαστές και 250.000 ακαδημαϊκό και λοιπό προσωπικό έχουν συμμετάσχει μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Πέρα από τη δυνατότητα απόκτησης εμπειρίας σπουδών για τους φοιτητές, το Erasmus παρέχει, επίσης, τη δυνατότητα γνωριμίας με διαφορετικούς πολιτισμούς. Εκτός από φοιτητές, το Erasmus απευθύνεται επίσης σε καθηγητές, διοικητικό προσωπικό και άλλους εμπλεκόμενους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (ενώσεις, ερευνητικά κέντρα, κ.λπ.).

Είναι επίσης ανοικτό στον επιχειρηματικό κόσμο και τους κοινωνικούς εταίρους, καθώς επίσης και σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς που παρέχουν εκπαίδευση και κατάρτιση σε τοπικό, περιφερειακό και εθνικό επίπεδο.
Το Erasmus υποστηρίζει δραστηριότητες στους τομείς της κινητικότητας (περίοδος σπουδών ή τοποθέτηση σε θέσεις εργασίας στο εξωτερικό), συμπράξεις συνεργασίας και δίκτυα.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι:
Εθνική Μονάδα Συντονισμού - ΙΚΥ: http://www.iky.gr

Ευρωπαϊκή  Επιτροπή :    https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/node_el

Συμμετοχή μου σχολείου μας στο Πρόγραμμα ERASMUS+

Μέσα στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος  Erasmus+  το 4ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε μία εκπαιδευτική δράση στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας την τελευταία εβδομάδα του Φεβρουαρίου 2019. Οι τέσσερις εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στη δράση επιμορφώθηκαν από τον εκπαιδευτικό οργανισμό Europass   πάνω στην χρήση των φορητών ηλεκτρονικών συσκευών ( tablets, smartphones) μέσα στη σχολική τάξη.

Η συμμετοχή στο σεμινάριο κρίθηκε από τους εκπαιδευτικούς ως ιδιαίτερα εποικοδομητική. Η εξοικείωση με κατάλληλα σχεδιασμένα εκπαιδευτικά λογισμικά ήταν ένας από τους βασικούς στόχους που επιτεύχθηκαν πλήρως μέσα από τη συμμετοχή στο σεμινάριο. Επιπλέον, ο γόνιμος διάλογος με εκπαιδευτικούς από άλλες χώρες και η ανταλλαγή εκπαιδευτικών πρακτικών σχετικά με τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών στη σχολική διαδικασία, δίνουν στο σχολείο τη δυνατότητα να κάνει ένα χρήσιμο εκπαιδευτικό άνοιγμα με πολλαπλά οφέλη τόσο για τους μαθητές όσο και για τους καθηγητές του σχολείου.

Εορτολογιο

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ